Skip to content ↓

List of Teaching Staff

Name

Responsibility/Subject Area

J. Akindayini

Subject Leader for Media Studies

 
S. Akyol English (Schools Direct)
S. Aloysius Maths

G. Antoniou

English/Media (Literacy Coordinator)/ Pastoral Leader Year 9 

N. Arnull Headteacher

C. Ashton

English - 2nd i/c /KS4 coordinator

L. Avram

Maths - KS Coordinator

J. Boland RE
D. Borley Assistant Pastoral Leader Year 7/Business Studies

P. Broderick

Assistant  Headteacher/History

V. Bruce Maths 

M. Catena

MFL

A. Clark

Maths/ Maths Intervention

 
C. Cromer Computer Science
M. Collinson Curriculum Leader for Geography

J. Cronin

Curriculum Leader for Science

G. Crosby

Assistant Head/Director of 6th Form/History

R. Cussell

 P.E./Pastoral Leader Year 10

F. Debenham

Assistant Curriculum Leader History

J. Dikes

Science/RE

J. Durham

Associate Headteacher

E. Ennis

Curriculum Leader for English

J. Faul Business
L. Ferracance History (Schools Direct)
M. Ferrarini MFL

M. Gardiner

Special Educational Needs Coordinator

V. Gitto RE
A. Getty Geography
A. Greene Psychology and Science

D. Grist

SEN

B. Grzankowska Science
D. Hamilton RE/Asst PL Year 10/House Coordinator
B. Haran Business Studies

M. Hastings

PE/Pastoral Leader for Year 8

M. Hayes Design and Technology
A. Henderson  English

T. Hobbs

Geography

M. Hodgson Art and Photography/ Assistant Pastoral Leader for Year 8

L. Hourican

Curriculum Leader Design and Technology/BTEC Qualification Nominee

T. Hourican Maths/SEN

P. James

Acting Curriculum Leader for P.E./ Asst. PL for Year 9

U. Jayaram Biology
M. Jeganathan Maths
J. Johnson Art

P. Keenan

English

P. Kessler English

C. Kouttis

Curriculum Leader for History/Classics

M. Lavelle

Curriculum Leader for Economics and Financial Studies

C. Leaver

English/KS5  Coordinator/Excellence in Scholarship Lead

G. Lenehan Science

P. Lissowski

Maths

A. Mabbott Food Technology/Pupil Premium Lead Champion

I. Macdonald

Subject Leader ICT and Computer Science

S. Manda Maths (Schools Direct)

J. McAteer

Curriculum Leader for Modern Foreign Languages

J. McCall

Assistant  Headteacher/English

L. McGinley

Science/Biology

K. McManamon Assistant Headteacher Spiritual Life/ RE

S. Meally

Subject Leader for Chemistry

S. Moggan

RE

D. Murphy Art and Mindfulness

S. Murphy

Assistant Headteacher/Business Studies and Economics

R. Murphy Chemistry (Schools Direct)
T. Nagle Maths
D. Newton PE
R. O'Reilly English

R. O'Donnell

Deputy Headteacher/Business Studies

R. Parsons

Lay Chaplain

A. Peerbacos English

B. Philips

MFL

B. Pittendreigh

Special Needs Coordinator (SENCO)

Z. Premji

Curriculum Leader for Art

C. Prendergast

Subject Leader for Psychology/Pastoral Leader Year 13/PE

N. Record

Assistant Curriculum Leader for Geography

J. Reidy

Maths

C. Reindel Music/Assistant Pastoral Leader for Year 11
K. Retelsdorf Subject Leader for Music
J. Richards Subject Leader Biology

M. Roonan

SEN/ Pastoral Leader for Year 7

N. Rowlands Maths

M. Smith

Curriculum Leader for Maths

M. Sutcliffe Design and Technology
M. Thomas English

R. Treverton

Drama

M. Turner

 Curriculum Leader Drama/Pastoral Leader Year 12

C. Twomey

Cover Supervisor

S. Wellsby Subject Leader Physics

A. Welsh

Design and Technology

S. Whelan Curriculum Leader for RE

H. Williams

History/ PL for Year 10

D. Williams

English/KS3 coordinator