Skip to content ↓

List of Teaching Staff

 

Name

Responsibility/Subject Area

J. Akindayini

Media Studies - Subject Leader

 
S. Aloysius Maths - KS5 Coordinator
S. Angelini RE 

G. Antoniou

English/Media (Literacy Coordinator)/ PL for Year 10 

N. Arnull Headteacher

C. Ashton

English - 2nd i/c /KS4 Coordinator

L. Avram

Maths - KS4  Coordinator

L. Baltovich Music  - KS3 Lead
B. Barnsdale Assistant Headteacher/Business Studies/Teaching & Learning
J. Boland RE/ Catholic Life of the School Coordinator
D. Borley Business Studies/Assistant Pastoral Leader Year 7

P. Broderick

Assistant  Headteacher/History

V. Bruce Maths - KS3 Coordinator

M. Catena

MFL

A. Clark

Maths

 
M. Collinson Curriculum Leader for Geography
R. Connolly Science 
O. Cooper Maths

J. Cronin

Curriculum Leader for Science

G. Crosby

Assistant Head/Director of 6th Form/History

F. Debenham

Assistant Curriculum Leader History

J. Dikes

Science

A. Donnelly English

J. Durham

Associate Headteacher

E. Ennis

Curriculum Leader for English

J. Faul Business/Careers Coordinator
C Fernandez Computer Science
M. Ferrarini MFL
D. Fletcher PE (SCITT)
M Gardiner Assistant Leader SENCO
A. Getty Geography 2nd i/c
P. Gilbert Chemistry
V. Girard RE
V. Gitto RE
A. Greene Psychology/Science/More able Coordinator
D. Hamilton RE/Coordinator for House System

M. Hastings

PE/Pastoral Leader for Year 9

A. Henderson  English

T. Hobbs

Pastoral Leader for Year 11/Geography

M. Hodgson Art & Photography/ Assistant PL for Year 9/Pupil Premium Coordinator

L. Hourican

Curriculum Leader Design & Technology/Seconded to SLT

T. Hourican Maths/SEN

P. James

PE/Assistant Pastoral Leader for Year 10

C. Janata PE/Pastoral Leader for Year 8
U. Jayaram Biology/Pupil Voice Coordinator
M. Jeganathan Maths

P. Keenan

English

C. Kouttis

Curriculum Leader for History/Classics

H. Lai Science

M. Lavelle

Curriculum Leader for Economics and Financial Studies

C. Leaver

English/KS5  Coordinator/Excellence in Scholarship Lead

E. Light History

P. Lissowski

Maths

G. Lykovitis Computer Science
T. Lyons Business with Maths

I. Macdonald

ICT and Computer Science

J. McAteer

Curriculum Leader for Modern Foreign Languages

S. Meally

Science/Subject Leader for Chemistry

T. Mills English

S. Moggan

Assistance CL for R.E.

D. Murphy Art and Mindfulness
R. Murphy Science

S. Murphy

Assistant Headteacher/Business Studies/ Economics

T. Nagle Maths
R. O'Donnell Deputy Headteacher/Economics
R. O'Reilly English

R. Parsons

Chaplain

R. Patterson Food Technology 
A. Pearce Curriculum Leader for PE
A. Peerbacos English

B. Philips

MFL/Assistant Pastoral Leader for Year 7

B. Pittendreigh

Special Educational Needs Teacher

Z. Premji

Curriculum Leader for Art

C. Prendergast

PE/Subject Leader Psychology/Pastoral Leader Year 13

J. Reidy

Maths

K. Reilly CL for Business Studies, Accountancy and Vocational Subjects
C. Rendell Assistant Headteacher/Inclusion & SENCO/Geography
K. Retelsdorf Music - KS4 Lead
J. Richards Biology - Subject Leader
T. Rogers Design and Technology

M. Roonan

SEN/ Pastoral Leader for Year 7

M. Smith

Curriculum Leader for Maths & Computer Science

M. Thomas English/Assistant Pastoral Leader Year 11

R. Treverton

Drama

C. Twomey

Cover Supervisor

S. Wellsby Physics - Subject Leader

A. Welsh

Design and Technology

S. Whelan Curriculum Leader for RE
S. Wijesinghe History (SCITT)

D. Williams

English/KS3 Coordinator

H. Williams History/Pastoral Leader Year 12
S. Winston English